GMINA MYŚLIBÓRZ

Gmina Myślibórz znajduje się w południowej części województwa zachodniopomorskiego w powiecie myśliborskim, w obrębie którego graniczy z gminą Dębno (na południu) oraz gminami Nowogródek i Barlinek (na zachodzie). Na wschodzie graniczy z gminami Trzcińsko Zdrój i Banie w powiecie gryfińskim a na północy z gminami Kozielice, Pyrzyce i Lipiany w powiecie pyrzyckim. Na bardzo krótkim odcinku południowym graniczy z gminą Lubiszyn w województwie lubuskim.

Obszar gminy Myślibórz jest podzielony na 28 sołectw: Czółnów, Dalsze, Dąbrowa, Derczewo, Głazów, Golczew, Golenice, Gryżyno, Kierzków, Kolonia Myśliborzyce, Krusze, Kruszwin, Listomie, Ławy, Myśliborzyce, Nawrocko, Otanów, Pniów, Prądnik, Pszczelnik, Renice, Rościn, Rów, Sitno, Sulimierz, Wierzbnica, Wierzbówek, Zgoda.

Obszar gminy zajmuje powierzchnię 32833 ha, z czego: lasy i grunty leśne zajmują pow. 7266 ha, wody 1727 ha, użytki rolne 20142 ha. Liczba ludności 22083 osób, w tym 11160 kobiet. Średnie zaludnienie wynosi 67 osób na km kwadratowy. Przyrost naturalny 6 (w mieście 15) osób, saldo migracji 40 osób. 1672 osoby pracują w rolnictwie indywidualnym, a 4192 w gospodarce narodowej i sferze budżetowej. Bezrobotni zarejestrowani 1718 (dane GUS 1998 r.).

Myślibórz posiada wiele cennych i ciekawych zabytków. Do najciekawszych należą:
Dawny kościół i klasztor podominikański z XIII-XV w., obecnie Myśliborski Ośrodek Kultury. Kilkakrotnie przebudowywany zatracił cechy stylowe. Zachował się gotycki portal z 2 poł. XIII w. i dzwonnica konstrukcji ryglowej z XVIII w. Za Bramą Nowogrodzką, przy rozwidleniu dróg do Lipian i Gorzowa Wielkopolskiego kaplica św. Gertrudy z pocz. XV w., z profilowanym portalem. Przy ul. Bohaterów Warszawy 74 dawna kaplica Św. Ducha z XIV w., później spichlerz, adaptowany dziś na Muzeum. Przy ul. Piłsudskiego, na dawnym skrzyżowaniu dróg do Chojny i Kostrzyna, gotycka kaplica Jerozolimska z 1514 r. Przy wylocie drogi do Kostrzyna korpus wiatraka holenderskiego.

Przy pd. krańcu Jez. Myśliborskiego Park im. Armii Krajowej (pow. 10 ha). Przez park przepływa rzeka Myśla. Nad jeziorem kąpielisko, wypożyczalnia sprzętu pływającego i przystań wodna. Na Półwyspie Ptasim cmentarz żołnierzy polskich i radzieckich, poległych w 1945 r.

oprac. za: M. Sobiegraj, Z BIEGIEM MYŚLI nr 2 (3) 2000

 

Wiadomości
ogólne
Gmina
Mapa
zabytków