GMINA BARLINEK

Gmina Barlinek to malowniczy obszar turystyczno-wypoczynkowy położony w południowej części województwa zachodniopomorskiego. Okolice Barlinka zaliczane są do najpiękniejszych krajobrazowo rejonów północno-zachodniej Polski. Decydują o tym nie tylko liczne jeziora i wzniesienia, lecz także lasy stanowiące około 50% powierzchni gminy.

Barlinek to uroczo położone miasto na skraju Puszczy Barlineckiej przy pn - zach. brzegu Jeziora Barlineckiego, opodal głównych drogowych szlaków komunikacyjnych Szczecin-Poznań oraz Szczecin-Zielona Góra. Gmina i miasto Barlinek zajmuje powierzchnię 25.887 ha (ok. 259 km2) z czego na miasto przypada 17 km2. Obecnie gminę i miasto zamieszkuje 20 tysięcy mieszkańców, w tym 15 tysięcy w samym mieście.

Nazwa miasta... jest pochodzenia słowiańskiego, a nawiązuje do nazwy Berlina. W najstarszych dokumentach dotyczących Barlinka mowa jest o Nowym Berlinie, później o Małym Berlinku. Od XVIII w. Obowiązywała zdrobniała nazwa Berlinek (niem. Berlinchen). Obecna nazwa obowiązuje od 1947 r.

Rafał Topolski, Z BIEGIEM MYŚLI nr 2 (3) 2000

 

Barlinek
Informacje
ogólne
Historia
Zabytki
Przyroda
Turystyka
Herb i flaga
Informacje
praktyczne
Okoliczne miejscowości
<- POWIAT